Aile Dizimi

Aile Dizimi Nedir?

Alman Psikoterapist Bert Hellinger tarafından 1990’lı yıllarda geliştirilmiş bir grup terapisi ve tüm dünyada faydalanılan bir tekniktir. Hayata, ailemizden ve atalarımızdan getirdiğimiz genetik ve ruhsal bir mirasla geliriz.

Aile, akrabalar, atalar, sosyal-etnik kültürümüz, ülkemiz. Sürekli tekrarlayan parasızlık, iflas, borç, ilişki kuramama, boşanma, aldatma, aldatılma, depresyon, fiziksel hastalıklar vb. sorunlarımızın kökü, bu genetik ve ruhsal miras kaynaklı olabilir. “Dede turşu yemiş, torunun dişi kamaşmıs” atasözü, tam da bu durumu anlatır.

Çalışmanın ana hedefi kendi hayatımızda ve ailede yaşanan tıkanıklıklara, blokajlara ilişkin gerçekle yüzleşmek, bastırılmış duygu ve sırların açığa çıkışı ile sıkışık enerjinin dengesizliğin çözülmesi, aile içinde fazladan üstlendiğimiz yüklerden özgürleşmek, aile fertleri arasında kabullenme, saygı ve sevginin akışına yeniden olanak sağlamaktır.

Aile Diziminin Faydaları Nelerdir?

Aile Dizimi çalışmasında, aile fertleri arasında kabul, sefkat, anlayış, sevgi arttıkça, ruhsal duygusal düzen de dengeye girer. Bu çalışmada, aynı zamanda bize ait olmayan, aile büyüklerimizden aldığımız kaderleri, rolleri, yükleri de onlara teslim ederiz. Bu şekilde onlar tarafından sevgiyle desteklenerek ve hafiflemiş olarak kendi yaşam yolumuzda rahatlık ve kolaylıkla ilerleyebiliriz.

Hangi konular için önerilir?

İlişkiler, para, sağlık ve hayatla ilgili tıkandığınız her alan için uygulanabilecek güçlü bir çalışmadır. Mesela;

 • Anne – baba ya da ailemizdeki diğer kişilerle yaşanan iletişimsizlik, kopukluk, sıkıntılar
 • aşamla ilgili keyifsizlik hissi, değiştiremediğiniz davranış kalıpları, kronik yorgunluk
 • Panik atak, depresyon
 • İlişki alanında eş, sevgili ile yaşanan iletişim sıkıntıları , duygusal sıkıntılar
 • İş alanında yaşanan çatışmalar ya da değişimler, para ile ilgili tekrarlayan sorunlar
 • Göçler, etnik kökenle ilgili ya da dinle ilgili atalarda yaşanmış dışlanma, reddedilme vb. deneyimler

Aile Dizimi Tekniği Nasıl Uygulanır?

Bir grup katılımcı, bir daire şeklinde otururlar. Danışman, danışandan katılımcılar arasından aile üyelerini temsil edecek temsilciler seçmesini ister.

Danışan bu temsilcileri alana yerleştirir. Temsilciler kendilerini serbestçe alana bırakırlar ve söz konusu aile üyelerinin dinamik ilişkilerine ulaşır, duygularını deneyimlerler. Aile üyelerini temsil eden ve danışanı daha önce görmemiş bu temsilciler o kişinin duyguları ile hisseder ve bunları ifade ederler.

Dizim sırasında 2 eylem vardır; birincisi aileyi etkileyen saklı kalmış dinamiğin ortaya çıkarılması eylemidir. İkincisi ise iyileştiren hareket ve sözlerin aileyi çözüme ve yeni bir dengeye kavuşturması eylemidir.

Sevgi ancak bu şekilde yeniden akmaya başlar. Dolayısıyla her aile diziminde, hem danışan (sorunu dile getiren) hem de temsilciler alandadır ve aktiftir. Her çalışmada hem danışan, hem de temsilciler dolaylı şifalanır.

Etik Mahremiyet ve Gizlilik İlkesi:

Aile dizimine baktırmak isteyen kişiler için, dikkat çekici bir nokta:

Evren Gönenç’in aile dizimi çalışmalarında, dizimine baktırmak isteyen kişinin konusu ve niyeti, mahremdir. Sadece danışan olarak gelen kişi ve terapist tarafından bilinir, diğer kişilerle paylaşılmaz. Böylece temsilciler, kendi zihinlerinden ve egolarından bağımsız olarak, rahatlıkla ve kolaylıkla alandaki enerjiye odaklanabilirler. Gizlilik konusuna özellikle özen gösteren danışanlar için, kendilerini rahat hissedecekleri bir alanda aile dizimi açılır.

Evren Gönenç Özgeçmişi:

1977’de İstanbul’da doğdum. Koç Özel Lisesi’ni bitirdim, Boğaziçi Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım. Yurtdışında çeşitli enerji terapileri ve meditasyon eğitimlerine katıldım. Yerel ve uluslararası reklam ajanslarında 6 sene boyunca çeşitli sektörlerden markalara içgörü ve stratejik danışmanlık hizmeti verdim, iletişim stratejileri geliştirdim.

Türkiye, Berlin, Viyana, İtalya’da bilinçaltı temizliği ve enerji dönüşümü terapileri, Ho’oponopono Özbenlik eğitimine katıldım. Psikoloji bilgisini, çeşitli uluslararası enerji dönüşümü , meditasyon , psikodrama teknikleriyle bütünleyerek bireysel seanslarımı gerçekleştiriyorum. İstanbul’da ve İzmir başta olmak üzere çeşitli şehirlerde bireysel seanslar ve grup çalışmaları yapıyorum. Yaz dönemleri ise çeşitli kamplar düzenliyorum.

Eğitim ve Sertifikaları:
 • Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Yüksek Lisans
 • İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Lisans
 • Aile dizimi Terapisti
 • Ho’oponopono® Uzmanı
 • EFT Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Emotional Freedom Techniques®) Uzmanı
 • Zen Way of Counseling®, Eğitmen: Svagito Liebermeister

Ücret ve Katılımcı Bilgileri:

 • Dizim açtırmak için 3 kişi, katılımcı / temsilci olarak 4 kişi katılabilir. Maske kullanılması zorunludur.
 • Dizim açtırma ücreti 900 TL, Katılımcı/ Temsilci ücreti 300 TL
 • Online Katılımcı/Temsilci  ücreti 250 TL
 • Tarih: Pazar, 9 Ocak 2022
 • Saat:12:00-15:30

Dizim Açtırma

Kişi Başı
900 TL

Dizim açtırmak için 3 kişi katılabilir. Maske kullanılması zorunludur.

Katılımcı / Temsilci

Kişi Başı
300 TL

Katılımcı / Temsilci olarak 4 kişi katılabilir.
Maske kullanılması zorunludur.